Keep it simple – udvid din horisont i smagens verden

En af de ting vi oftest støder på som producent af gin, er holdninger til indhold i gin generelt. Nogle producenter reklamerer med, at der fx er 47 botanicals i deres gin. 47….hvorfor 47? Ingen af os – uanset hvor meget vi mener det – kan skelne 47 forskellige indtryk af smag og lugt på en gang. Det er ganske enkelt for komplekst. De fleste af os kan måske ramme 10 – hvis vi er dygtige og man man trænet sine smagsløg. Eller sagt på en anden måde – trænet sin hjerne.

De ting, vi kan lide og ikke lide, har i de fleste tilfælde ikke noget med vores umiddelbare sansning at gøre. Det er et spørgsmål, om vi har lært at kunne lide det. Derfor kan mange botanicals også virke fremmede på os – første gang og måske kræver det, at vi prøver den samme gin – flere gange. Oftest er oplevelsen at produktet vokser.

Inden for mad og drikke taler vi oftest om kræsne personer. Hos BeGin Copenhagen vil vi gerne være dem der udfordre normalen – dem der giver en ny oplevelse. Vi ser jo også oftest, at de fleste børn vokse sig fra det at være kræsen. Det er netop et tegn på, at det ikke har voldsomt meget med smagen at gøre, men muligvis med neofobi – altså angst for nye ting.

Neofobi findes bestemt også i ginnens verden 🙂

Mange holder sig til en eller få flasker – for dem har vi altid drukket. Det er netop der vi som producent af god gin kommer ind. Vi vil prikke lidt til jer – tilbyde jer nogle smage og dufte, som giver lyst til at prøve noget nyt. Bruge de bedste råvarer og lave prisvindende gin – og det kan vi 🙂

Hvis man som voksen er opsat på at blive mindre kræsen, handler det om gradvist at præsentere sine smags- og lugteceller og ikke mindst hjerne for nye smage i små doser ad gangen. Gør det samme med jeres gin. Prøv noget nyt – oplev den verden, der ligger for dine fødder.

Det er vigtigt vi hele tiden tilbyder kvalitetsoplevelser. Nye smage – gode oplevelser til både næse, mund og hjerne. Samtidigt skal vi hele tiden holde det simpelt – så du kan smage, lugte og nyde det du drikker. Vores gin er derfor alle udviklet med få botanicals. Således du får den bedste oplevelse Det er mantraet hos BeGin Copenhagen. Skål!!

Kontakt os her...

Vi er altid klar til at svare på dine spørgsmål – send os en mail eller giv os et kald.

    da_DKDanish